سایت های داینامیک

وب سایت ها از لحاظ نوع مدیریت مطالب ، به دو روش متفاوت ساخته میشوند که عبارت اند از Static (اِستَتیک) و Dynamic (داینَمیک) می باشد.

Static (اِستَتیک): یک وب سایت static از چند صفحه html ساخته شده و همان طور که از نام آن مشخص است، مطالب سایت های static، ثابت هستند و کاربران سایت نمی توانند اطلاعات سایت را تغییر دهند مگر اینکه با html آشنایی داشته باشند و اکثرا برای تغییر محتویات سایت باید خود برنامه نویس اقدام کند. به دلیل مشکلاتی که سایت های static دارند، در حال حاضر به ندرت پیش می آید که کسی از این نوع سایت برای کار خود سفارش دهد.

Dynamic(داینَمیک) : وب سایت های داینامیک، سایت هایی هستند که محتویات آن ها بر اساس زمان، کار و غیره تغییر می کند. تقریبا می توان گفت که در حال حاضر تمام وب سایت ها داینامیک هستند مثلا تمام سایت هایی که دارای سیستم ثبت نام می باشند. مانند، سایت های خبری، فروشگاه های اینترنتی و غیره به صورت داینامیک ساخته می شوند. اکثر وب سایت های داینامیک به یک بانک اطلاعاتی متصل می شوند. بانک اطلاعاتی، یک سیستم منظم و اصولی برای نگهداری اطلاعات می باشد.

پردازنده سرور برای استفاده از بانک اطلاعاتی، باید به طور مداوم فعال باشد، علاوه بر آن هر چه تعداد بازدید کنندگان سایت بالا برود حجم فعالیت پردازنده سرور نیز افزایش می یابد. در ضمن سرور به حافظه بیشتری هم نیازمند است. یکی از مشکلاتی که سایت های داینامیک دارد این است که هزینه سرور این نوع سایت ها بیشتر از بقیه سایت ها می باشد، البته می توان گفت این مسئله ارتباط مستقیم با تعداد بازدید از سایت دارد. وب سایت های داینامیک با زبان برنامه نویسی ایجاد می شود. در سایت های داینامیک یک بخش مدیریت برای کاربران وب سایت ساخته می شود تا کاربر بتواند اطلاعات سایت را تغییر بدهد. مدیریت این نوع سایت خیلی راحت می باشد و نیاز به دانش فنی زیادی ندارد. امکانات برای مدیریت اطلاعات در این نوع از سایت ها بسیار فراوان است و افراد می توانند با استفاده از بانک اطلاعاتی سایت های داینامیک، اطلاعات آماری دقیقی را به دست آورند. یکی از مشکلات بزرگ سایت های داینامیک این است که اگر سایت آماده شده باشد و بخواهید سایت رو به برنامه نویس دیگری بسپارید ، کار برای برنامه نویس جدید خیلی سخت می باشد زیرا او باید همه کد های برنامه نویس قبلی رو بخواند تا بتواند، متوجه متد نوشتن آن شود و سپس بتواند تغییرات لازم را روی سایت انجام دهد.