تفاوت برنامه نویسی Php و Asp

با توجه به رقابتی که در زمینه محبوبیت بین زبان های برنامه نویسی محبوب Php و Asp وجود دارد، ما در این مقاله قصد داریم ابتدا هر یک از زبان های برنامه نویسی را به اختصار برای شما شرح داده و در انتها وجه تمایزشان را به طور دقیق مورد بررسی قرار دهیم.

زبان برنامه نویسی Asp

Asp که مخفف کلمه Active Server Pages بوده و یکی از محصولات منحصر به فرد شرکت مایکروسافت می باشد. زبان Asp امروزه منسوخ شده و به جای آن از اسکریپت نویسی در Asp.net استفاده می شود. در ابتدا لازم است بدانید که Asp.net یک تکنولوژی برنامه نویسی وب با استفاده از .net است، اما امروزه با اصلاح زبان برنامه نویسی خوانده می شود. برنامه های نوشته شده به زبان برنامه نویسی Asp معمولا دارای تعداد خط کدی بیشتری نسبت به زبان های برنامه نویسی مشابه دیگر بوده و همین موضوع باعث وقت گیر بودن کد نویسی در Asp می باشد. از دیگر خصوصیات این زبان برنامه نویسی این است که در صورت تغییر در هر یک از خط های برنامه، کل برنامه باید دوباره کامپایل شود. همچنین این زبان وابسته به Platform بوده و تنها روی سیستم عامل های ویندوزی Run می شود. Web Server هماهنگ با زبان برنامه نویسی Asp، IIS (وب سرور شرکت مایکروسافت) و پایگاه داده مورد استفاده در پروژه های نوشته شده به زبان Asp معمولا Microsoft SQL Server می باشد.

زبان برنامه نویسی Php

Php که مخفف کلمه Php Hypertext Preprocessor است، یک زبان برنامه نویسی Open Source یا متن باز می باشد. این زبان را فردی به نام Rasmus Lerdorf در سال 1995 میلادی طراحی و به دنیای برنامه نویسی ارائه کرد. از خصوصیات بارزی که در زبان برنامه نویسی Php وجود دارد، این است که این زبان به هیچ Platform ای وابسته نبوده و روی همه سیستم عامل ها قابل اجراست. کد نویسی در زبان Php به نسبت دیگر زبان های مشابه ساده تر بوده و همچنین هزینه های Develop و Hosting آن ارزان می باشد، به همین دلیل بیشتر توسط شرکت های کوچک و یا متوسط مورد استفاده قرار می گیرد. پایگاه داده مورد استفاده به همراه Php، MySQL می باشد. این دیتابیس رایگان و متن باز می باشد.

تا اینجا با زبان های برنامه نویسی مذکور آشنا شدیم، در ادامه به بیان تفاوت برنامه نویسی Php و Asp می پردازیم.

تفاوت برنامه نویسی Php و Asp

به طور کلی سرعت زبان برنامه نویسی Asp از زبان Php و سایر زبان ها و تکنولوژی ها بسیار بالا تر بوده و قابل مقایسه با سرعت Php نیست.

Open Source بودن یک زبان برنامه نویسی هم می تواند از مزایا و هم از معایب آن محسوب شود، اما از لحاظ امنیت می توان گفت متن باز بودن باعث می شود که سیستم به راحتی در معرض حمله و هک قرار گیرد. پس نتیجه می گیریم از لحاظ امنیت نیز Asp از سطح بالا تری برخوردار است.

یادگیری زبان Php و کد نویسی در آن به مراتب از Asp ساده تر است.

Php برای پروژه های کوچک و غیر عمیلاتی مناسب است، اما Asp.net بیشتر در پروژه های بزرگ و عملیاتی کاربرد دارد.

Php وابسته به پلتفرم نیست، از این رو می توان در هر سیستم عاملی از آن استفاده کرد در صورتی که Asp تنها بر روی ویندوز قابل اجراست.

دیگر تفاوت برنامه نویسی Php و Asp، در هزینه است، هزینه توسعه و ایجاد در Asp بیشتر از Php می باشد.